top of page
FB_IMG_1622897219711.jpg

Jakub Montewka ur. 6 sierpnia 1997, kompozytor i dyrygent.

Dyrygent Asystent Filharmonii Opolskiej w sezonie 2022/23.

 

Absolwent Royal Academy of Music w Londynie (Diploma of Higher Education) w klasie kompozycji prof. Simona Bainbridge’a i Rubensa Askenara (2016-2018) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2018-2020). Studiował dyrygenturę symfoniczno-operową na UMFC w klasach prof. Moniki Wolińskiej i prof. Szymona Kawalli (2018-2020). Uczestniczył w warsztatach kompozycji i dyrygentury, prowadzonych przez m.in. Magnusa Lindberga, Olivera Knussena, Carlo Montanaro i Massimiliano Caldiego. Obecnie kontynuuje studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Pawła Przytockiego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Jakub Montewka jest finalistą konkursu kompozytorskiego Bartók World Competition 2020 w Budapeszcie, finalistą VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego a także laureatem I nagrody i nagrody wykonawców Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie (2013) oraz I nagrody w I grupie wiekowej II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Patri Patriae” w Katowicach (2014). Brał udział w Donatella Flick Conducting Competition 2023. Jego utwory były wykonywane m.in. w Londynie, Warszawie i Katowicach, z udziałem takich artystów, jak Massimiliano Caldi, Piotr Staniszewski, Marcin Piotr Łopacki czy Paweł Sommer. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej oraz brytyjskim zespołem kameralnym Edison Ensemble.

 

W roli dyrygenta występuje od 2014 roku. W 2019 roku zadyrygował utwór Marcina Jachima w debiutowym nagraniu Chopin University Modern Ensemble, nominowanym do nagrody FRYDERYK 2021.

 

Dyrygował m.in.:

  • London Symphony Orchestra

  • Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku

  • Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina

  • Orkiestrą Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera

  • Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie

  • Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie

  • Orkiestrą Akademii Beethovenovskiej

  • Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

 

Od 2021 roku prowadzi orkiestrę flow orchestra (dawniej Concentus Viridis).

bottom of page